Gerçek casusların öldürme yetkisi var mı?

U.S. actors Brad Pitt (L) and Angelina Jolie portray John and Jane Smith in the movie

İngiliz istihbarat servisleri, bir ilke imza atarak modern casusların gerçek yüzlerini BBC’ye anlattı. Ancak tabi ki isimler ve görevler gizli tutuldu. Belgesele göre modern ajanslar için olmazsa olmaz birinci kural: Kimliklerini en yakınlarından bile saklamak. Dolayısıyla günlük hayatlarında çevresindekilere oldukça sade biri gibi görünüp her gün işleri hakkında yalanlar uydurmak zorundalar. Bir ajan işlerini şöyle özetledi: Başkasının kimliği ile sıradan biri gibi görünmek. Bir yalanı yaşamak yani. İşte benim işim bu.

Ancak İngiliz MI6 gizli servisinde görev yapan ajanlara göre aslında işleri hiç de filmlerdeki gibi değil. Hatta James Bond şu an gerçek olsa kendileri gibi belge hazırlamaktan başka bir iş yapamayacak. Bırakın öldürme yetkisini modern ajanların birçoğunda silah bile bulunmadığı anlatıldı. Bu duruma en iyi örnek olarak da 2010 yılında ABD’de deşifre edilen 10 kişilik Rus ajanları gösterildi. Gerçek kimlikleri ortaya çıktıktan sonra Rusya’ya iade edilen kızıl ajan Anna Chapman ve diğerleri için ABD’de komşuları “Çimlerini biçen, çocuklarını parkta gezdiren ve bankada çalışan birinin ajan olmasını beklemiyorsunuz” demişti.

SADECE MEMUR DEĞİLLER

Belgesele göre Soğuk Savaş döneminde İngiliz istihbarat servisleri, Oxford ve Cambridge gibi ünlü üniversitelerinden mezun olanlarla doluydu. Ancak 11 Eylül saldırılarından sonra tüm istihbarat merkezleri ile İngilizler de kapılarını herkese açmaya başladı. Özellikle Müslüman göçmenler ajan olarak işe alınmaya başlandı. Hatta şu an tıpkı FBI gibi internet üzerinden bile personel alıyorlar. Şu an 10 bin çalışanı olan İngiliz istihbarat birimlerinin 2 milyar sterlinlik bütçeleri var. (100 bin civarı çalışanı olan ABD’nin istihbaratın bütçesi        2013 yılında yıllık bütçesi  2.6 milyar dolardı.) Günümüz ajanların en önemli görevlerinin ise, muhtemel terör tehditlerini deşifre etmek ve onları yakın takibe almak olduğu belirtildi. En zor kısım bir muhbir bulup onu kendileri ile çalışmaya ikna etmek.

Ancak Prenses Diana’yı bile öldürdükleri iddia edilen İngiliz ajanlarının kameralar karşısına geçip yürüttükleri her operasyonu anlatmasını bekleyemeyiz. Resmi olarak “şu ülkenin istihbarat servisi bu ülkede böyle bir operasyon düzenleyip birilerini öldürdü” diye haberlerle karşılaşmak çok mümkün olmuyor. Ancak son yıllarda yaşanan bazı casusluk hikayeleri var. Bunlar da ajanların aslında sıradan memurlar olmadıklarını gösteriyor.

kurşunÖrneğin 2011’de Güney Kore’nin başkenti Seul’de belki de en ilginç ajan hikayesi gün yüzüne çıktı. Kuzey Koreli suikastçi olduğu belirtilen kişinin üzerinde küçük bir el feneri şeklindeki tabanca, zehirli kalem ve iki kurşun sıkabilen kalem silah bulundu.

viktor

Ukrayna’nın eski cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun 2004 yılında yüzü sadece bir günde yaşlanmıştı. O dönem Rus ajanlarının Batı yanlısı Yuşçenko’yu zehirlediği iddia edildi. Ancak bu iddia hala kanıtlamadı.

Son 4 yıl içinde motosikletli kişilerce hep aynı şekilde öldürülen İranlı nükleer fizikçilerin cinayetlerinin arkasında İsrail ajanlarının olduğu söyleniyor. Yine İran’da 2011’de bir askeri üstte meydana gelen ve 36 nükleer fizikçinin öldüğü saldırıdan da Stuxnet virüsü sorumlu tutulmuştu. ABD basınına göre de Stuxnet siber saldırısının arkasında ABD ve İsrail var.

1997’de Paris’te şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana’nın İngiliz ajanları tarafından öldürüldüğü iddiaları ise hala çürütülemedi. Hatta Prenses Diana alakalı mahkemeye çıkan dönemin MI6 başkanı ajanların öldürme yetkisi olduğunu itiraf etmişti. MI6 Başkanı, ajanların gerekli ve kaçınılmaz gördükleri zaman birini öldürürse İngiliz yargısı tarafından cezalandırılmadıklarını anlatmıştı. Ancak Prenses Diana’yı kendilerinin öldürmediğini savunmuştu.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Gerçek casusların öldürme yetkisi var mı?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s