Güzelleşmek uğruna ölüyoruz

Güzelleşmek uğruna yüzümüzü tokatlatıyoruz veya kuş pisliğinden maskeler kullanıyoruz. Geçmişte ise güzel gözükmenin bedeli daha ağırdı. Tutuşan etekler veya korseler yüzünden yüzlerce kadın ölmüştü  

tokat

Güzel görünmek adına çok çaba sarf ediyoruz. Kadın veya erkek fark etmiyor. Vaktimizi ve paramızı cömertçe harcıyoruz bu uğurda. Bir kadın, hayatının 474 gününü makyaj yaparken geçiriyor. Avrupalı ortalama bir kadın, ömrü boyunca makyaja 100 bin sterlin yani 420 bin TL harcıyor. Güzelleşmek uğruna hiç düşünmeden bıçak altına bile yatabiliyoruz. En basitinden erkekler saç ekim merkezlerine hücum ediyor. Bu piyasasının küresel hacmi 2 milyar doları geçti. Erkekler ayrıca botoks yaptırmada neredeyse kadınları yakaladı. Yüz gerdirme işlemlerine yılda 2 buçuk milyar dolardan fazla para harcanıyor.

Bir de işin moda tarafı var. Kırışıksız bir yüz, bronz bir ten, gür saçlar ve fit vücut… Bunlar yetmiyor. Kıyafetlerinizin güne uygun olması gerekiyor. Ancak güzelleşmek adına yaptıklarımız bazı durumlarda sağlığımıza hatta hayatımıza mal olabiliyor. En son Avustralya’da bir vaka yaşandı. Dar pantolon giyen 35 yaşındaki kadın, hastanelik oldu. Kaslarında şişme ve kanama oluştu. Neyse ki 4 gününü hastanede geçiren kadın, yeniden sağlığına kavuştu. BBC moda ekibi de buradan yola çıkarak tarihteki “moda kurbanlarını” derledi.

TUTUŞAN ETEKLER

etek

Habere göre 19’uncu yüzyılda çemberli iç etekler oldukça modaydı. Baloların en gözde kostümleriydi. Ama bu şatafatlı etekler, onlarca kadının ölümüne neden oldu. Tutuşuyorlardı çünkü. Bazen şömine ateşinden bazen bir mumdan veya sigaradan kaynaklanıyordu alevler. New York Times gazetesinde 1858 yılında yayımlanan bir makaleye göre o dönem haftada en az 3 kişi ölüyordu tutuşan etekler yüzünden. Aynı dönemde erkeklerin korkulu rüyası kolalı gömleklerdi. Takılabilir yakalar erkeklerin işini kolaylaştırmıştı. Her gün gömlek değiştirilmiyordu. Bu yakalar tarz olsun diye kola ile ütülenmeye başlamıştı. Ancak sert duran yakalar, sarhoş halde uyuya kalanların boğularak ölmesine neden oldu. Yüzlerce kişi de uykularından şah damarlarının yakalar yüzünden kesilmesi sonucu hayatını kaybetti.

BELİM İNCE NEFES ÖNEMLİ DEĞİL

Asya’da kadınlar güzelleşmek uğruna fazlasıyla acıya katlanabiliyor. Çinli kadınlar zarafet simgesi olan küçük ayaklar için parmaklarından vazgeçiyordu. İpek kumaşlarla çevrilen ayak parmakları, aşırı baskıdan dolayı bir süre sonra ayak tabanına yapışarak adeta yok oluyordu. Bazılarına göre bu gelenek hala sürüyor. Dünyada estetiğin en yaygın olduğu ülke olan Güney Kore’de kadınlar, stiletto ayakkabı giyebilmek için ya parmaklarını kısaltıyorlar ya da serçe parmaklarını kestiriyor. Gelelim korselere. Kraliçe Victoria döneminde Batı’da saygınlık işaretiydi. Ama nefes darlığı nedeniyle çok sayıda kadın korseler yüzünden yaşamını yitirdi. Şimdilerde korse çok nadir kullanılıyor. Ama beli ince gözüksün diye kaburgalarını aldıran kadınlar var artık.

Moda kurbanlarına dair daha birçok vaka bulabiliriz aslında. Estetik yüzünden günümüzde onlarca kişi ölüyor. Veya estetik yüzünden kişi bir anda tanınmayacak hale dönebiliyor. Kozmetik ürünlerinin kısırlık başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu söyleniyor. Diğer taraftan güzelleşmenin doğal yolları da yok değil. Bu yöntemler her ne kadar doğal olsa da aslında kulağa hiç hoş gelmeyen bir uygulanış biçimleri var. Bir uzmana danışmadan uygulamamız tavsiyesiyle biraz da doğal yolla gelen güzelleşmelere bakalım.

KÖPRÜCÜK KEMİĞİNDE YUMURTA

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki güzellik salonları için salyangoz tedavisi vazgeçilmezler listesinde yer alıyor. Salyangozlar, 110 dolar karşılığında 5 dakika boyunca kadınların yüzünde sürünüyor. Salyangoz salgılarının cildi yumuşattığı ve kuruluğu giderdiği söyleniyor. Çinli genç kızlar ise boyunlarını ve omuzlarını dik tutmak için köprücük kemiklerinde yumurta taşıyor. Yumurtaların köprücük kemiğindeki oyun içerisinde dengeli bir şekilde taşınmasının aynı zamanda kişiyi zayıflamaya ittiğine de inanılıyor. Birçok görüşe göre Türkiye merkezli olan “doktor balıklar” da dünya genelinde büyük ilgi görüyor. Asya’dan Avrupa’ya birçok ülkede açılan Türk hamamlarında bu balıklar kullanılıyor. Ayaklara uygulanan bu yöntem ile cilt hastalıklarının önüne geçiliyor.

TOKAT İLE YÜZ GERDİRME

Yine Asya’dan ortaya çıkıp zamanla Latin Amerika ülkelerine kadar ulaşan bir diğer teknik: Altın maskeleri. 24 karatlık altın folyolarının yüze yapıştırılmasıyla uygulanan tekniğin cildi gerginleştirdiği düşünülüyor. Bu noktada, kuş pisliğinden yapılan yüz maskesini atlamamak gerekiyor. Günümüzde Victoria Beckham ve Tom Cruise gibi isimler bile bu yöntemi uyguluyor. Cildi gençleştirdiği düşünülüyor. Tabi ki maske sadece kuş pisliğinden oluşmuyor. İçerisine pirinç kepeği başta olmak üzere diğer doğal maddeler de ekleniyor. Eğer “Bu da yapılır mı?” diyorsanız bu çıtayı biraz daha yukarı çıkaralım. Antik Romalılar, ağızları temizlensin, dişleri güzel gözüksün diye idrar ile gargara yapıyorlardı. Veya 1900’larda zayıflamak için bağırsak kurdu yutanlar vardı. Gerçi bu yöntem günümüzde özellikle Meksika’da sürüyor.

“Yılan etkileşimi” seansları ise ABD’de hızla yayılıyor. Kişinin korkularının üzerine giderek rahatlaması amaçlanıyor. Bu doğrultuda yılanlar, kişinin vücudunda geziniyor. Korkuların yenmesi ile de stresten uzaklaşıldığı ve vücudun rahatladığı belirtiliyor. Güzel gözükmek için başvurulan farklı masaj teknikleri arasında yüzün tokatlanması da var. Tai masaj tekniği olarak biliniyor. İngiltere’de 15 dakikalık seansının bedeli 200 sterlin (yaklaşık 850 TL). Kırışıklığı giderdiği ve cildi sıkılaştırdığı savunuluyor.

(@selcukerenn)

Reklamlar

Güzelleşmek uğruna ölüyoruz” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s