25 bin dolara balık çorbası

Uyuşturucu kaçakçıları, yasadışı hayvan ticaretine de el attı. Son favori ürün balık mesanesi. Ana pazar dünyanın en kalabalık üst sınıfına sahip ülkesi olan Çin. Bir kase mesaneli çorbanın fiyatı 25 bin dolar  

poacher

Yılda 90 milyar dolara ulaşan yasadışı hayvan ticareti, dünya kaçakçılık sıralamasında; uyuşturucu, sahte ürün ve insan kaçakçılığından sonra gelmeye başladı. Hayvan kaçakçıları özellikle nesli tükenme tehdidi altında olan türleri hedef alıyor. Fil ve gergedan en revaçta olan türler. Fildişinin kilosu 2 bin 500 doları bulurken, gergedan boynuzunun tanesi 15 bin dolardan gidiyor. Yasadışı hayvan ticaretinin bu denli büyümesiyle uyuşturucu baronları bu pazara da el attı. Son olarak dünyanın en azılı kaçakçıları olarak bilinen Meksikalı karteller, piyasaya girdi.

Ülkelerinde yılda 27 bin 500 cinayetin faili olan Meksikalı çetelerin, hayvan kaçakçılığına başladıkları ünlü baron Samuel Gallardo Castro’nun öldürülmesiyle ortaya çıktı. Katil, Castro’yu kendisine olan 1 milyon dolarlık balık mesanesi (balıkların suda derinliğini ayarlayan gaz kesesi) borcu yüzünden öldürdüğünü söyledi. Meksika polisi, ilk etapta katilin uyuşturucudan dolayı akli dengesini yitirdiğini düşündü. Ancak yapılan araştırmalarda Meksika’dan Asya’ya uzanan dev kaçakçılık ağları deşifre edildi.

KISIRLIĞA İYİ GELİYOR

Kaçakçılar, Kaliforniya Körfezi’nde avladıkları totoaba balıklarını ilk önce ABD’ye gönderiyor. Sonraki adres başta Çin olmak üzere diğer Asya ülkeleri oluyor. Balıkların tanesi karaborsada 7 bin ile 14 bin dolar arasında alıcı buluyor. Çin’de ise totoaba mesanesi içeren bir kase çorbaya 25 bin dolara kadar fiyat biçiliyor. Mesanelerin Asya’da bu kadar ilgi görmesinin nedeni şifalı olduklarına inanılması. Çinliler, balık mesanesinin kısırlığa iyi geldiğine ve cildi gençleştirdiğine inanıyor. Meksikalı yetkililer yılda en az 5 milyon dolarlık balık mesanesi kaçakçılığı yapıldığını düşünüyor. Yeterli önlemler alınmadığı takdirde nesilleri tükenme tehdidi altında olan totoaba balıklarının soylarının yakın gelecekte biteceği belirtiliyor. Uzmanlar totoabaların avlanmasını yasaklayan Meksika ve ABD’nin Kaliforniya Körfezi’ndeki denetimlerini artırması gerektiğini söylüyor. Doğadaki hayvan türlerinin yüzde 40’ının nesli tükenme tehdidi altında olduğuna dikkat çeken uzmanlar, hayvanların güvenlikleri konusunda yapılması gereken çok fazla zorunluluğunun olduğunun da altını çiziyor.

Ekonomistler ise Çin’in sürekli büyüyen ekonomisi karşısında ekolojik sistemin hızla çöktüğüne dikkat çekiyor. Uzmanlara göre Çin, dünya tarihinin en kalabalık orta ve üst sınıfını oluşturuyor. Milyonlarca bireyden oluşan bu orta ve üst sınıf, dünyanın alışık olmadığı tüketim alışkanlıklarıyla gezegenin erimekte olan doğal kaynaklarına yönelik ciddi bir tehdit oluşturuyor.  Totoaba mesanelerinin dışında kaçak yollarla elde edilen fildişi ve gergedan boynuzları da en çok Çinlilere satılıyor. Geleneksel tıp yöntemlerinden vazgeçmeyen Çinliler, fildişi ve gergedan boynuzlarını da birçok tıbbi alanda kullanıyor. Örneğin toz haline getirilen gergedan boynuzları; romatizma, halisünasyon, gıda zehirlenmesi ve yüksek ateşe karşı kullanılıyor. Çinlilerin mutfakta sevdikleri diğer sıra dışı karışımlar arasında yarasa kanı ile maymun sütü birleşeni veya kirpilerin üreme organlarıyla yapılan yemekler bulunuyor.

BAĞIMLI FİLLER KURTARILDI

filler

Hayvanları sürekli katleden çeteler, bir yandan da kaçakçılık faaliyetlerine hayvanları dahil ediyor. Çinli narkotik ekipleri, Myanmar sınırından fillerle uyuşturucu kaçıran bir grubu çökertti. Çetenin nakliye aracı olarak kullandığı filler, hayvanat bahçelerine gönderdi. Fakat aşırı hırçın oldukları gözlemlenen fillere kan testi uygulandığında yetkililer, büyük bir şok yaşadı. Veterinerler 4 filin kanında yüksek miktarda eroine rastlandığını ve hayvanların yoksunluk krizi geçirdiği için bu kadar hırçınlaştığını rapor etti. Bir yıllık bir rehabilitasyonun ardından filler “sahiplerinin sözlerine daha kolay itaat etsinler diye” alıştırıldıkları bu bağımlılıktan kurtarıldı. Kaçakçıların içine uyuşturucu madde gizledikleri muzları hayvanlara vererek onları sersemleterek istediklerini daha kolay yaptırdıkları öğrenildi.

(Dünyanın Konuşmadıkları)

Reklamlar

25 bin dolara balık çorbası” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s